pikes_peak_from_garden_of_the_gods-1800

2007 CPW High School Communications Contest Awards

Home/Competitions/High School Communications Contest/2007 CPW High School Communications Contest Awards

Nearly 60 Colorado high school journalists have been recognized by Colorado Press Women for their writing and graphic design skills. The students are learning journalism skills by participating in the creation and production of their school newspapers.

The contest categories include Editorial, Opinion, News, Feature, Sports, Columns, Feature Photo, Sports Photo, Cartooning, Reviews, Graphics and Page Layout. The first-place winner in each category goes on to compete in the National Federation of Press Women High School Communications Contest. National winners will be announced in September at the national conference in Richmond, Va.

Colorado winners were announced May 12, 2007, at CPW’s annual spring meeting and awards ceremony.

Category 1 – Editorial

  • First Place: Christina Donahue, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Second Place: Laura Anderson, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO
  • Third Place (Tie): Emily Orbanek, 12th Grade, The Orange & Black Grand Junction High School, Grand Junction, CO and Bryan Shpall, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Honorable Mention: Chelsea Long, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Honorable Mention: Emily Orbanek, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Honorable Mention: April Cool, 10th Grade, Bear Facts, Bear Creek High School, Lakewood, CO

Category 2 – Opinion

  • First Place: Nick Carney, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Second Place: Jordan Daniels, 11th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Third Place: Madison Arent, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Honorable Mention: Kacey Mitchell, 11th Grade, Bear Facts, Bear Creek High School, Lakewood, CO 80227
  • Honorable Mention: Ellington Griffin, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO

Category 3 – News

  • First Place: Brendan Gibbons, 11th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Second Place: Sean Maloney, 12th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO
  • Third Place (Tie): Laura Anderson, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO, Korbin Dimmick and Adrien Mirhashemi, both 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO
  • Honorable Mention: Maegan Schelling, 11th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO
  • Honorable Mention: Zachary Castle, 11th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO

Category 4 – Feature

  • First Place: Zachary Castle, 11th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Second Place: Malcolm Nicholson, 12th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Third Place: Adrien Mirhashemi, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO
  • Honorable Mention: Ellington Griffin, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Honorable Mention: Laura Anderson, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO

Category 5 – Sports

  • First Place: Ari Curtis, 12th Grade, Rocky Mountain Highlighter, Rocky Mountain High School, Ft. Collins, CO
  • Second Place: Mackenzie Perino, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Third Place: Jesse Schaffer, 11th Grade, Bear Facts, Bear Creek High School, Lakewood, CO

Category 6 – Columns

  • First Place: Susie Typher, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Second Place: Sharayah Sherrod, 12th Grade, Bear Facts, Bear Creek High School, Lakewood, CO
  • Third Place: Adrien Mirhashemi, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO

Category 7 – Feature Photo

  • First Place: Nicole Covington, 12th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO
  • Second Place (Tie): Max Rowe, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO, and Alana Curtis, 12th Grade, Rocky Mountain Highlighter, Rocky Mountain High School, Fort Collins, CO
  • No Third Place Awarded
  • Honorable Mention: Zachary Wyman, 9th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO
  • Honorable Mention: Hilary Walker, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO

Category 8 – Sports Photo

  • No First Place Awarded
  • Second Place (Tie): Annabeth Carroll, 11th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO, and Korbin Dimmick, 12th Grade, Paw Prints, Dolores High School, Dolores, CO
  • Third Place: Susan Wang, 12th Grade, Royal Banner, Fairview High School, Boulder, CO
  • Honorable Mention: Hilary Walker, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO

Category 9 – Cartooning

  • First Place: Cassie Souchek, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Second Place: Elliott Eicheldinger, 12th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO
  • Third Place: Andy Dymond, 11th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Honorable Mention: David Nicol, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO

Category 10 – Reviews

  • No First Place Awarded
  • Second Place (Tie): Emily Gordon, 11th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO, Emma Walker, 11th Grade, Spectator, Lakewood High School, Lakewood, CO, and Laura Bluher, 11th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO
  • Third Place: Jordan Daniels, 11th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO

Category 11 – Graphics

  • First Place: Max Rowe, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Second Place (Tie): Kate Brugioni, 12th Grade, Sun Devils’ Advocate, Kent Denver School, Englewood, CO, and Elliott Eicheldinger, 12th Grade, The Chieftain, Montrose High School, Montrose, CO
  • Third Place: Natalie Bamford, 11th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Honorable Mention: Natalie Bamford, 11th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO

Category 12 – Single-Page Layout

  • First Place: Sam LeFebre, 12th Grade, & Emily Orbanek, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Second Place: Ellington Griffin, 12th Grade, The Orange & Black, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Third Place: Susie Typher, 11th Grade, The Rock, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO
  • Honorable Mention: Kacey Mitchell, 11th Grade, Bear Facts, Bear Creek High School, Lakewood, CO
  • Honorable Mention: Lauren Kessler, 12th Grade, Rocky Mountain Highlighter, Rocky Mountain High School, Ft. Collins, CO
By | 2016-09-09T17:37:05+00:00 May 12th, 2007|Categories: Competitions, High School Communications Contest|Comments Off on 2007 CPW High School Communications Contest Awards

About the Author: